Publikacje sponsorowane

Przetwórstwo owoców i warzyw docenia polskie truskawki i maliny.

Polska słynie na świecie jako truskawkowa kraina.W naszym kraju jest wiele plantacji tego niezwykle popularnego i smacznego owocu. Rolnicy i sadownicy dostarczają truskawki na rynek detaliczny oraz do skupu realizując kontrakty zawierane z branżą przetwórstwa owocowo-warzywnego. Przetwórnia owoców i warzyw skupując od rodzimych producentów owoce wspiera polską przedsiębiorczość i rolnictwo. Takie działania są niezwykle korzystne dla naszej gospodarki, gdyż konkurencja na rynku jest duża a my sami powinniśmy dla naszego dobra i lepszej sytuacji w Polsce popierać rodzime produkty.

Przetwórstwo owoców i warzyw w Polsce.

Produkcja artykułów spożywczych na bazie owoców i warzyw jest silnie uzależniona od urodzaju. Warunki atmosferyczne panujące w sezonie wzrostu roślin mają bardzo znaczący wpływ na jakość i ilość owoców i warzyw. W naszym kraju warunków do uprawiania winorośli może nie ma tak doskonałych jak w Francji czy innych krajów położonych bardziej na południu Europy, ale truskawki i maliny czyli owoce z rodziny poziomkowatych upodobały sobie nasz klimat i dają wiele radości w konsumpcji doskonałych owoców.

Wartość odżywcza truskawek:
Wartość energetyczna w 100 g. 29,00 kcal
Białko w 100 g:                           0,61 g
Węglowodany w 100 g:               4,71 g
Tłuszcz w 100 g:                          0,37 g


Wśród odmian truskawek najpopularniejsze są:

CAMAROSA - odmiana amerykańska, œśrednio wczesna. W naszych warunkach klimatycznych plonuje umiarkowanie obficie. Posiada owoce duże, stożkowate, intensywnie czerwone, z silnym połyskiem, bardzo jędrne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, soczyste, aromatyczne, smaczne. Roœliny są mało podatne na białą plamistoœść liœci oraz œśrednio podatne na czerwoną plamistoœść liœci i mączniaka prawdziwego truskawki. Wadą jest bardzo duża wrażliwoœść roœlin na wertycyliozę. Roœliny mogą także łatwo wymarzać w czasie zimy.

HONEOYE - odmiana amerykańska, bardzo wczesna - idealna do uprawy przyśpieszonej!!!. Owoce bardzo duże, regularne, żywoczerwone, równomiernie dojrzewające nawet ostatnie są atrakcyjne. Odmiana odporna na szarą pleśń i choroby liści, wytrzymała na mróz. Wyróżnia się wysoką plennością - sprawdzona w warunkach polskich.

KENT - odmiana kanadyjska, wczesna - nadaje się do uprawy przyśpeszonej. Wyróżnia się wysoką plennością i bardzo dużymi owocami. Owoce ponadto są smaczne i bardzo dobrze znoszą transport. Barwa owoców od jasnoczerwonej do czerwonej z silnym połyskiem. Kent dojrzewa w tym samym czasie co Kama, jest jednak bardziej plenny i ma większe owoce niż Kama.

SENGA SENGANA - niemiecka odmiana o średniej porze dojrzewania i dużej plenności. Owoce są duże i średnie, później drobniejące intensywnie czerwone, smaczne. Źle znosi transport lecz dobrze się szypułkuje. Wytrzymała na mrozy ale bardzo podatna na szarą pleśń. Idealna do celów przetwórczych.

DUKAT - odmiana średnio-późna, bardzo plenna. Owoce duże i średnie. Skórka błyszcząca, intensywnie czerwona. Doskonałe jako dodatki do ciast, deserów jak i na przecier truskawkowy. Owoce smaczne i jędrne, dobrze znoszące transport; nadają się do zamrażania i przetwórstwa.

ELSANTA - idealna odmiana do uprawy sterowanej. Odmiana holenderska zalecana zarówno do uprawy w gruncie, jak i pod osłonami. Odmiana wczesna, bardzo plenna. Owoce bardzo duże i duże żywo czerwone z połyskiem. Największą zaletą tej odmiany są bardzo jędrne, twarde owoce, odporne na szarą pleśń .

MARMOLADA - odmiana włoska o średnio-wczesnej porze dojrzewania owoców. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże, pierwsze jakby w kształcie wachlarza czy grzebienia. Owoce regularne, intensywnie czerwone, z połyskiem. Smakiem i wielkością owoców przewyższa Elsantę i jest od niej bardziej odporna na choroby. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz