Sieć WiFi bezpieczna?

Korzystając z Internetu poprzez router bezprzewodowy tworzymy w domu sieć, mimo że mamy tylko jeden komputer i router. Taka sieć musi być zabezpieczona, gdyż mogą mieć do niej dostęp inni użytkownicy znajdujący się w zasięgu naszego punktu dostępu (routera, modemu bezprzewodowego WiFi). Wielu niewiedzących o tym i nieznających się na tego typu technologiach ludzi, kupuje do domu urządzenie bezprzewodowe i podłącza nic nie ustawiając.
Dobrze jak producent wymusza przy pierwszym uruchomieniu ustawienia hasła dostępu do sieci albo nadanie zabezpieczenia przypisanego dla tego urządzenia. A co jak nic nie ustawimy. Narażamy naszą sieć, nasz komputer na to, że wszystkie wysyłane przez nas dane są widoczne jak na dłoni każdemu kto jest w naszym zasięgu i ma nieczyste zamiary oraz umie te dane zobaczyć. W takim kraju jak Niemcy, niezabezpieczenie prywatnej sieci jest karane sądownie, ale taka kara może być nieadekwatna do skutków skorzystania z naszego punktu dostępowego przez osobę o złych zamiarach.

Rysunek Internaty Otis z bloga twardyreset pokazuje fajny związek.

Mówiąc o darmowych sieciach niezabezpieczonych, z których mamy możliwość korzystać w czasie sezon urlopowego, w miejscach publicznych, trzeba stanowczo pamiętać o szyfrowaniu połączenia. Unikamy sytuacji kiedy to co wysyłamy i otwieramy jest widoczne jak na dłoni dla użytkownika zwykłego smartfona znajdującego się w zasięgu tego samego punktu dostępu do internetu. Warto o tym pamiętać na wakacjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz